Dziś 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
104 lata temu – 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. 11 listopada jest świętem narodowym i dniem wolnym od pracy, zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937.
Święto Niepodległości to wiele okazji do Świętowania
Święto Niepodległości jest jednym z najradośniejszych dni dla Polaków, powinniśmy go celebrować dumnie, ale z olbrzymią radością i uśmiechem 🙂 Harcerstwo jest organizacją młodzieżową, która dba o krzewienie patriotyzmu wśród swoich członków, a szczególny nacisk kładzie aby ten patriotyzm był radosny i pozytywny w swojej formie. Jak co roku mamy wiele okazji do świętowania Dnia Niepodległości:
- 10 Drużyna Harcerska wzięła udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości w Radziejowicach. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w parafii św. Kazimierza, następnie na placu przed szkołą podstawową nastąpiło uroczyste podniesienie flagi i odśpiewanie hymnu państwowego. Punktem kulminacyjnym było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem „Poległych w walkach o niepodległość ojczyzny w latach 1914-1920”. 10DH złożyła też kwiaty przed pomnikiem w Lesie Radziejewskim.
-
20 Środowiskowa Drużyna Harcerska im.”Alka” uczestniczyła w uroczystej mszy św. w intencji ojczyzny z udziałem władz gminy Jaktorów Następnie udała się na cmentarz, by złożyć kwiaty i zapalić znicz na grobie nieznanego żołnierza. A na koniec odbyło się ognisko, podczas którego druhna Edyta opowiedziała nam gawędę na temat niepodległej Polski.
- 24 Turystyczno-Krajoznawcza Drużyna Harcerska, 24 Turystyczno-Krajoznawcza Drużyna Wędrownicza Sagittaria, 7 Wodna Drużyna Harcerska PZL i 44 Drużyna Harcerska im. hm. Władysława Ludwiga wzięły udział we mszy w Międzyborowskim kościele. Po mszy harcerze udali się na wydmy pod krzyż poświęcony powstańcom styczniowym z 1863 roku postawiony przez żyrardowskich harcerzy (1917 r.). Podczas uroczystości przy mogile złożony został wieniec. Następnie wszyscy dołączyli do ogniska 10 Gromada Zuchowa „Szalone Kojoty” do którego zostali zaproszeni również mieszkańcy Międzyborowa.