
Muzeum znajduje się w Kuklówce Radziejowickiej, a jego siedzibą jest bardzo wiernie odtworzona kopia dworu kresowego z 1827 r. – rodzinnej posiadłości pradziadków właścicielki Joanny Aleksandry Biniszewskiej. Dwór jest usytułowany zgodnie ze stronami świata w pełni wykorzystując naturalne światło słoneczne. Do zwiedzania przeznaczony jest parter dworu, jednak wcześniej należy umówić się na zwiedzanie telefonicznie.
Muzeum można zwiedzać po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym:
Dyrektor Joanna Aleksandra Biniszewska
tel. +48 602 603 588
e-mail: aleksandrabiniszewska@muzeumlwowa.pl
Na tym samym podwórzu jest Skansen Syberyjski. Stoją tam dwie chaty sprowadzone z Syberii i złożone dzięki staraniom Państwa Biniszewskich. Wnętrza są odtworzone, jeśli chodzi o pomieszczenia i ogrzewanie, natomiast we wnętrzach znajdują się eksponaty muzealne przywożone z różnych zakątków kresów wschodnich.
W takich chatach, które niejednokrotnie pierwsi zesłańcy musieli sobie zbudować sami, mieszkali m.in. Józef Piłsudski i proboszcz parafii we Mszczonowie ks. Władysław Polkowski zesłany po Powstaniu Styczniowym za pomoc powstańcom na 12 lat ciężkich robót.
W skansenie możemy zobaczyć także wagon bydlęcy jakim wywożono zesłańców – Polaków z Kresów do Kazachstanu oraz fragment torów.
W muzeum odbywają się wystawy, koncerty i spotkania patriotyczno-edukacyjne, którym często towarzyszą degustacje kresowych potraw.
Dla dzieci atrakcją może być bogaty inwentarz zwierzęcy. Spotkamy tu konie, kozy, kury, kaczki a nawet pawie.
Muzeum działa od 2010 roku. Zostało założone przez Fundację Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie
Więcej informacji znajdziesz:
https://www.gci.mszczonow.pl/plik,3107,merkuriusz-mszczonowski-styczen-luty-2023-pdf.pdf