13. Skrzyżowanie ulic Brzozokalskiej i Olszowej w Adamów-Wieś

wróć do mapy

W tym miejscu, wedle najstarszych źródeł pisanych, które pochodzą z czasów panowania króla Stefana Batorego (1575-1586) wiadomo, że była wieś o nazwie Wola Brzozokalowa, i że były w niej dwa dymy, czyli dwa gospodarstwa posiadające kominy. Innych domów, które zwane były chatami kurnymi wówczas nie liczono. Król spisywał miejscowości, aby móc powoływać żołnierzy na wojnę z Moskwą. Z takiego domu posiadającego komin mógł być powołany jeden żołnierz. Żołnierz taki miał w domu rusznicę, topór i szablę a ubrany był w niebieski mundur. W czasie pokoju miał obowiązek zgłaszać się na ćwiczenia, gdzie sprawdzano jego umiejętności ze strzelania. W razie wojny musiał stawić się do walki. 
Wieś Wola Brzozokalowa była otoczona Puszczą Jaktorowską. Mieszkańcy wsi mieli w swoich obowiązkach dokarmianie zwierzyny w lasach i wykonywanie przerębli na zamarzniętej Pisi Tucznej żeby się nie podusiły ryby. Tu odbywały się polowania możnych i królów Polskich. 

W 1579 roku wieś należała do parafii we Mszczonowie. 
Wiadomo, że w 1827 roku wieku wieś należała do nowopowstałej parafii w Radziejowicach i liczyła już 6 domów i 45 mieszkańców. 

Na mapie Królestwa Polskiego z 1848 roku wieś jest skupiona w okolicach obecnego skrzyżowania ulic Olszowej i Brzozokalskiej. Ulica Olszowa jest w miejscu bardzo starej drogi prowadzącej do wsi Krze i dalej do Radziejowic i Mszczonowa. 

W czasie zaboru rosyjskiego, gdy w 1863 roku wybucha Powstanie Styczniowe. Zgłaszają się do oddziałów powstańczych dwaj mieszkańcy Wólki, Walenty i Michał Siwcowie. Po Powstaniu Styczniowym około 1866 roku w ramach reformy administracyjnej przeprowadzonej przez cara rosyjskiego następuje dalsze wycinanie puszczy i parcelowanie majątku Radziejowice. Następuje wytyczenie obecnej ulicy Brzozokalskiej i powstają wówczas Folwark Adamów, przy obecnej ulicy Folwarcznej, Adamów Wieś, przy obecnej ul. Brzozokalskiej i Adamów Parcela przy ulicy Sosnowej. Wieś należała do guberni warszawskiej i Powiatu Błońskiego z siedzibą w Grodzisku.  

W 1975 roku ostatecznie połączono Wólkę Brzozokalska z Adamowem a z inicjatywy Andrzeja Siwca wprowadzono nazewnictwo ulic. Dla zachowania historycznej nazwy główna ulicę Adamowa Wsi nazwano Brzozokalską. 

Tekst powstał dzięki opracowaniu pana Tomasza Siwca. 

< wróć do mapy | następna strona >