
Tu, od roku 2014 znajduje się kamień, który został ufundowany przez mieszkańców i Stowarzyszenie Nasza Kuklówka w 100. rocznicę śmierci wybitnego malarza Józefa Chełmońskiego, który mieszkał i tworzył w Kuklówce w latach 1888 – 1914.
Po lewej stronie (stojąc twarzą do kamienia) jest aleja dębowa, która prowadzi do dworku, w którym mieszkał Józef Chełmoński. W obecnej chwili mieszkają w nim potomkowie słynnego malarza i nie jest on dostępny do zwiedzania.

Józef Chełmoński wraz z żoną i dziećmi zamieszkał w Kuklówce po powrocie z Paryża w 1888 r. Zakupił sześciohektarowe gospodarstwo z budynkiem mieszkalnym. Teraz ten budynek wygląda nieco inaczej niż 140 lat temu – nie ma już werandy i ganku wspartego na dwóch słupach.
Józef Chełmoński sam zajmował się gospodarstwem a zwierzęta razem z nim mieszkały w dworku. Hodował nawet bociana. Na krok nie odstępowały go psy.
Cały czas również malował, a za swoje prace dostawał nagrody. Był cenionym artystą na całym świecie. Do obrazów pozowali mu miejscowi mieszkańcy z rodziny Zduńczyków.
W 1894 roku wyprowadziła się od niego żona z najmłodszą córką Wandą (która odziedziczyła po nim talent malarski) do Warszawy. Chełmoński pozostał razem z trzema córkami, które oddał na pensje. Z rozpaczy odizolował się od świata, a dla okolicznych mieszkańców stał się dziwakiem.
Nieopodal w Adamowiźnie (dzisiejsza nazwa miejscowości) we dworze mieszkał jego brat Adam, który był lekarzem.
Chełmoński był także częstym gościem w siedlisku u pana Jana Siwca na Wólce Brzozokalskiej, gdzie lubił siadać pod starym dębem Maćkiem i malować oraz w pałacu w Radziejowicach u hrabiostwa Krasińskich. Okolicznym zaprzyjaźnionym mieszkańcom lubił czasem zrobić psikusa.
Od 1906 roku mocno podupadł na zdrowiu i stopniowo zaprzestał malowania. Swój majątek przekazał trzem córkom Jadwidze, Marii i Zofii.
Zmarł w 1914 roku. Został pochowany na cmentarzu w Żelechowie.
Obrazy, które namalował podczas pobytu w Kuklówce to: Kuropatwy w śniegu (1891), Jutrzenka (1891), Świt (1892), Burza (1896), Owczarek (1897), Bociany (1900), Na folwarku (1906), Krzyż w zadymce (1907), Willa w ogrodzie – Kuklówka
W pierwszych latach pobytu w Kuklówce powstają „Lelaki”, „Noc”, „Czajki”, „Obłoki”, „Ruczaj”, „Kurka wodna”, a później „Żurawie” i „Pejzaż z wodą i krzewami”.
W Kuklówce obok kamienia przy dworze jest jeszcze jeden kamienny obelisk ustawiony w 1969 roku dla upamiętnienia sławnego malarza na głównym skrzyżowaniu przy drodze nr 579. Nawę Józefa Chełmońskiego nosi także Szkoła Podstawowa w Kuklówce Radziejowickiej od 1969 roku.
W Pałacu w Radziejowicach jest największa kolekcja obrazów malarza.
Więcej informacji znajdziecie:
https://proszewycieczki.wordpress.com/2020/03/26/kuklowka-ostatnie-lata-chelmonskiego/
https://mazowsze.szlaki.pttk.pl/341-pttk-mazowsze-dworek-chelmonskiego