8. Teodor Sztekker

wróć do mapy

Kamień upamiętniający atletę Teodora Sztekkera
Kamień upamiętniający atletę Teodora Sztekkera

17 maja 2016 został odsłonięty (tu w Wężyku) głaz upamiętniający przedwojennego mistrza zapasów, założyciela i prezesa Zawodowego Związku Atletycznego Teodora Sztekkera. 

Głaz odsłonili Grzegorz Pieronkiewicz, prezes Polskiego Związku Zapaśniczego i Andrzej Wroński, dwukrotny mistrz olimpijski (Seul, Atlanta). 

Kamień został ufundowany przez członków miejscowego Stowarzyszenia Nasza Kuklówka. Ulica biegnąca z Kuklówki do folwarku nosi nazwę Teodora Sztekkera. 

Teodor Sztekker był dwukrotnym Mistrzem Świata w Zapasach w 1930 (Budapeszt) i 1932 r. (Wiedeń), wielokrotnym mistrzem Polski. 

Urodził się w 24 marca 1894 roku w Wojciechowie na Lubelszczyźnie. Charakteryzował się szczególną sylwetką, był bardzo atletycznie zbudowany i jak czytamy „kochały go kobiety, a mężczyźni podziwiali”. Był trzykrotnie żonaty. Walczył w Rosji, całej Europie i Stanach Zjednoczonych, gdzie w latach 1923-25 brał udział w zawodach  catch as catch can (tzw. wolnejamerykanki – wszystkie chwyty dozwolone).

Jako dziecko był raczej wątłej budowy i chorowity. 

W 1929 roku osiedlił się w Wężyku, nieopodal Kuklówki Zarzecznej i stał się właścicielem folwarku Chawłowo (84 ha). Starał się prowadzić nowoczesne rolnictwo. Po stoczonych walkach wracał tu, żeby odpocząć. Droga do majątku niegdyś obsadzona była szpalerem lip. Natomiast w pobliżu zabudowań folwarcznych posadził świerki. Dziś to one są oznaczone jako pomniki przyrody. Zabudowań już nie ma – przetrwały do lat 60-tych XX wieku. Cegła z rozbiórki posłużyła do rozbudowy OSP we Mszczonowie. 

Pomniki Przyrody "Świerki" w Folwarku Chałwowo
Pomniki Przyrody „Świerki” w Folwarku Chawłowo

Teodor Sztrekker zmarł nagle na tajemniczą chorobę 7 listopada 1934 roku, 3 tygodnie po zwycięskim turnieju zapaśniczym w Poznaniu. Majątek pozostawał w rękach rodziny do 1942 r. 

Napisał książkę, która została wydana w 1928 r. „W potrójnym nelsonie”. W poniższym linku znajdziecie link do książki:

https://okolica.info.pl/silacz-z-chawlowa/ 

Jeszcze za jego życia w Poznaniu powstał Klub Atletyczno-Sportowy im. Teodora Sztekkera. 

 

Więcej ciekawych informacji znajdziecie:

https://zsilnychnajsilniejsi.pl/sylwetki/1571/teodor-sztekker/ 

https://www.sportowahistoria.pl/wiadomosci/na-zdjeciu-strongman-i-smierc-w-niewyjasnionych-okolicznosciach,4217.html 

https://lublin.wyborcza.pl/lublin/56,48724,21365853,niezwykla-historia-przedwojennego-sportowego-celebryty-teodor.html 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Teodor_Sztekker 

https://www.grapplerinfo.pl/teodor-sztekker-polski-mistrz-zapasow/ 

 

< wróć do mapy | następna strona >